Tovább

Kutatócsoportok


Társadalomföldrajzi Kutatócsoportok
A kutatócsoport vezetője: Kocsis Károly
Tagok: Tátrai Patrik, Karácsonyi Dávid, Szabó Balázs, Erőss Ágnes, Kovály Katalin

Kutatási témák:

1. A Kárpát-medencei etnikai térszerkezet és térfolyamatok recens változásainak kutatása. Az intézet közfeladatainak megfelelően, a nemzet- és honismereti kutatásokba ágyazottan a kutatás célja az etnikai konfliktusok földrajzi-politikai hátterének feltárása, az etnikai folyamatok irányának kutatása.

2. Változó etnikai identitás Kelet-Közép-Európában. A kutatás az etnikai identifikáció régi és új formáit, továbbá az etnikai kötődés gyengülését vizsgálja kvantitatív és kvalitatív megközelítésben elsősorban a közép-európai térségben.

3. Az Európa felé irányuló nemzetközi migráció földrajzi kutatása, különös tekintettel a 2011 utáni időszakra.

4. A választói magatartás területi sajátosságai Kelet-Közép-Európában. A kutatás fő célja, hogy bemutassa a pártok területi beágyazottságát, és ezen keresztül a társadalom azon különbségeit, amelyek mentén a választói magatartás és a pártpreferenciák elkülönülnek.

5. Az etnikai-kulturális sokszínűség, az ehhez kapcsolódó térhasználati sajátosságok és konfliktusok globális földrajzi vizsgálata.

6. Kritikai kartográfia: a térképezés mint a hatalom és a nemzetépítés fontos eszköze közép-európai, balkáni és kaukázusi példákon keresztül.


Külföldi kapcsolatok:

A kutatócsoporttal folyamatos, olykor évtizedes kutatási együttműködésben álló partnerek: Európában Bern (BE Földrajzi Intézet), Kijev (UTA, Földrajzi Intézete), Minszk (Állami Egyetem, Földrajzi Kar), Kolozsvár (BBE Földrajzi Kar), Bukarest (RTA, Földrajzi Intézet), Ljubljana (LE Földrajzi Intézet; SZTA Földrajzi Intézete), Pozsony (Comenius Egyetem, Regionális Földrajzi Tanszék; SZTA Földrajzi Intézet), Újvidék UE Földrajzi Intézete), Varsó (LTA Földrajzi Intézete), Zágráb (ZE Földrajzi Intézet), Koper (Primorska Egyetem, Földrajzi Intézet), Ázsiában: Beér-Seva (Ben Gurion Egyetem, Földrajzi Intézet), Haifa (Haifai Egyetem, Földrajzi Intézet), Peking (KTA Földrajztudományok Intézete), Sapporo (Hokkaidoi Egyetem, Szláv-Eurázsiai Kutatóközpont), Ausztráliában: Darwin (Charles Darwin Egyetem, Északi Intézet).

A kutatócsoport vezetője: Michalkó Gábor
Tagok: Kiss Edit Éva, Egedy Tamás, Karácsonyi Dávid, Uzzoli Annamária, Erőss Ágnes, Farkas Jácint

Kutatási témák:

A gazdaságföldrajz a hazai földrajztudomány, azon belül a társadalomföldrajz egyik legrégebben művelt területe, a hazai és a nemzetközi geográfus, illetve földrajztanár-képzés egyik elengedhetetlen pillére. A CSFK Földrajztudományi Intézetben és annak jogelődeiben komoly tradíciói vannak mind az ágazati, mind a fejlesztéspolitikai orientáltságú gazdaságföldrajzi kutatásoknak. A kutatócsoport a vizsgálatok hangsúlyait a gazdaság dinamikus átalakulásából következő térreleváns folyamatok feltárására helyezi. A kutatócsoportban a transzdiszciplináris szemléletmódot követve az egyes ágazatok elmélyült kutatása zajlik, így az ipar, az egészségipar, a turizmus és a perifériák földrajza képezi a legfontosabb irányvonalakat. A csoport jelentősen hozzájárul a Magyarország Nemzeti Atlasza projekt negyedik kötete, a Gazdaságföldrajz adatbázisainak összeállításához.


Külföldi kapcsolatok:

A kutatócsoport tagjai az alábbi nemzetközi szervezetekkel állnak kapcsolatban:

•  IGU Commission on the Dynamics of Economic Spaces
•  IGU Commission on Global Change and Human Mobility (GLOBILITY)
•  Darwin (Northern Institute, Charles Darwin University)

A kutatócsoport vezetője: Kovács Zoltán
Tagok: Kiss Edit Éva, Egedy Tamás, Kondor Attila Csaba, Karácsonyi Dávid, Szabó Balázs, Erőss Ágnes, Tuza Benedek

Kutatási témák:

1. Az urbanizáció környezeti konfliktusai hazánkban (városok ökológiai lábnyoma, területhasználati konfliktusok, fenntartható városfejlesztés, városi terek újrahasznosítása).

2. A magyar városok társadalmi és funkcionális térszerkezetének átalakulása (új funkciók megjelenése városi terekben, a városfelújítás társadalmi, környezeti hatásai, a helyi társadalom identitása).

3. Lakóhelyi szegregáció és társadalmi kirekesztés (életminőség különböző városnegyedekben, polgárbarát városi kormányzás).

4. Az urbanizáció hazai térfolyamatainak összehasonlító vizsgálata más poszt-szocialista országok tapasztalataival (növekvő és hanyatló városi terek, urbanizációs ciklusok).


Külföldi kapcsolatok:

Kovács Z. részt vesz a CNRS támogatású "GDRI Espaces et Réseaux Urbains" nemzetközi kutatói hálózat munkájában. A hálózat a poszt-szocialista városi átalakulás területi folyamatainak összehasonlítását tűzte ki céljául. Karácsonyi D. folyamatos és intenzív kapcsolatokat ápol kínai geográfusokkal az ország urbanizációja kapcsán.


Természetföldrajzi Kutatócsoportok
A kutatócsoport vezetője: Varga György
Tagok: Holman-Gresina Fruzsina, Szeberényi József, Újvári Gábor (CSFK FGI), Viczián István
Külső tag: Kovács János (PTE)


Kutatási témák:

1. Negyedidőszaki környezetrekonstrukció hullóporos eredetű üledékek alapján. Glaciális-interglaciális környezeti változások, valamint a mindezeket archiváló üledéksorozatokat kialakító hullóporos szedimentáció mechanizmusának rekonstrukciója, különös figyelemmel a granulometriai proxykra, illetve a felmelegedési periódusok során képződött paleotalajok és a nagytávolságokról érkező poranyag kapcsolatrendszerére.

2. Üledékképződési és geomorfológiai környezetek azonosítása granulometriai adatok alapján. Törmelékes üledékes lerakódások szemcseméret és szemcsealak elemzéseinek mélyebb megértése, mind méréstechnikai, mind értelmezési megközelítésben.

3. Üledékképződési mechanizmusok folyamatának megismerése, recens analógiák alapján. Kiemelt figyelemmel a hullóporos szedimentációra és a nagytávolságú (szaharai) porviharos események vizsgálatára a Kárpát-medencében, a Földközi-tenger környezetében és az európai kontinens magasabb földrajzi szélességeire.

4. Meridionális portranszport és az éghajlatváltozás kapcsolatának vizsgálata.

5. A légköri por szerepe és jelentősége éghajlati és egyéb környezeti folyamatokban. Társadalmi-gazdasági jelentőség: a légköri por hatása a fotovoltaikus energiatermelés előrejelzének hibáira.


Külföldi kapcsolatok:

A kutatócsoport számos külföldi kapcsolata (Kínai Tudományos Akadémia, Földrajztudományok Intézete; Nanjingi Egyetem - Kína; Drezdai Műszaki Egyetem; Bayreuthi Egyetem (Németország) közül kiemelendő a Nemzetközi Negyedidőszak Kutatási Unió Lösz és Ásványi Por fókuszcsoportjának elnökével (Slobodan B. Marković - Újvidéki Egyetem, Földrajzi Intézet, Szerbia) és munkatársaival kialakított aktív tudományos együttműködés. Szerepet vállalunk a Barcelonai Szuperszámítógépközpont koordinálásával zajló COST Action projektben, melynek célja a légköri porral kapcsolatos kutatásokat végző intézetek közti együttműködések megerősítése.

A kutatócsoport vezetője: Szalai Zoltán
Tagok: Jakab Gergely, Madarász Balázs, Filep Tibor, Sipos Péterné Tóth Adrienn, Zacháry Dóra, Szabó Lili, Király Csilla, Vancsik Anna Viktória, Gresina Fruzsina,

Kutatási témák:

Táji mintázatok és szénkörforgalom

Az emberi tevékenységek a tájhasználati mintázatok megváltozása által is jelentős mértékben befolyásolják a szén helyi szintű körforgását. Az antropogén folyamatok által kiváltott területi differenciációban a területhasználat szerkezete, továbbá a területhasználati egységeken belül a művelési technikák játszanak szerepet, melyet a talajfejlődés és az ásványi fázis minőségének területi változékonysága befolyásolhat. A területhasználat szerkezetének megváltozásával ebből következőleg a pedoszféra által lekötött/kibocsátott szén mennyisége is változik. E téma köré szervezett kutatási projektek az ásványi fázis és az eróziós folyamatok szerepén keresztül vizsgálja hazánk legjelentősebb táj-talajtípusain a potenciálisan megköthető szerves szén mennyiségét és a szervesanyag összetételét. A mért adatok alapján eltérő területi léptékekben becsüljük az egyes részfolyamatok arányát és szerepét a szénkörforgalomban, ill. a pedoszférában addicionálisan megköthető szén mennyiségét. A kutatócsoport a felfedező kutatásokon túl a természetföldrajzi laboratóriummal kapcsolatos módszerfejlesztéseknek és külső megbízású munkáknak kíván keretet biztosítani.


Külföldi kapcsolatok:

•  University of West England - Bristol, UK. A talajok szervesanyag tartalmának kvantitatív és kvalitatív vizsgálatával kapcsolatos kutatás. Kapcsolattartó: Colin Booth, associate professor;

•  Tea Research Association, Upper Assam Advisory Centre Dikom-786101, Dibrugarh, Assam, India: Geomorfológiai folyamatok és ásványi sajátosságok szerepe a tea nehézfém felvételére, Kapcsolattartó: Tanmoy Karak, senior scientist;

•  Syngenta AG. Basel, Svájc: Kímélő talajművelés hatásainak vizsgálata (Szentgyörgyvári Kutatóállomás fenntartása). Kapcsolattartó: Jeremy Dyson (head of environmental stewardship Europe).